Planerat resecentrum i Skellefteå
| 26 januari 2025
Första medlemsmöte 2025
vy från S.Järnvägsgatan
SKPF får info om nya resecentrum
Den 22 januari var medlemmarna i SKPF inbjudna till årets första medlemsmöte i EFS lokaler, ett stort antal medlemmar hade hörsammat inbjudan.
Ordförande Lars Norman hälsade alla medlemmar välkomna till ett nytt år fyllt med spännande aktiviteter, på programmet stod information från styrelsen samt från dagens gäst projektledare Emma Johansson från Skellefteå Kommun.
Emma Johansson visade bilder av det vinnande förslaget och berättade om tankarna runt det nya resecentrumet, det ska vara enkelt att resa till och från Skellefteå, oavsett om du cyklar, går eller åker tåg, buss eller bil. En av de främsta fördelarna med Skellefteås blivande resecentrum är att det mesta du behöver ligger inom gångavstånd. Det kommer att vara enkelt och nära till kulturutbud, lasarett och stadskärna. Via en inbjudande passage under järnvägen knyts dessutom stadsdelen Norrböle närmare centrum genom en förlängning av Trädgårdsgatan. Planen är att byggstart ska ske kring 2028, men är beroende av Trafikverkets planering av Norrbotniabanan. Lars tackade för en mycket spännande och intressant presentation.
Styrelsen berättade om mobiltelefoner som kommer att sluta fungera under 2025 på grund av att 2 och 3G nätet läggs ner. Man uppmanade medlemmarna att komma med önskemål och förslag på olika programpunkter som ska tas upp på seniortorget, ett sätt att göra detta är att gå in på Kommunens hemsida Skelleftea.se/seniortorget eller att vända sig till någon i styrelsen. När det gäller medlemsavgifter så kommer all betalning ske lika tidigare via e-faktura, autogiro eller inbetalningskort beroende på vilket betalningssätt man valt. Vidare berättade man att de flesta studiecirklar är fullbokade men att det finns platser i Bowling måndag o torsdag, vidare informerade man att pensionsmyndigheten uppmanar pensionärer att kontrollera om man har rätt till bostadstillägg, detta tillägg är skattefritt. Ordförande Lars Norman tackade alla medlemmar och dagens inbjudna gäst för intressant information och förklarade mötet avslutat.
Sedan bjöds det till kaffe och smör