ÅRSMÖTE 2025
| 21 februari 2025
Årsmöte den 20 februari 2025
Årsmötet där ca. 40 medlemmar bjöds på en läcker och god macka, kaffe och gokaka.
Ordförande öppnade mötet och hälsade välkommen
Sedvanliga möteshandlingar, val och omval till styrelse och köksgruppen. Gunvor Karlsson och Margit Lundström avtackades för lång och trogen tjänst i styrelsen. Mailis Vidman avgick som ordförande och ska avtackas vid ett senare tillfälle. Vi beklagar att det inte blev sagt offentligt, hoppas ni har överseende med det.
Ansvarig för Yttertjärn sitter kvar på sin post. det är planterat fisk för ca. 30000 i år och försäljningen av fiskekort ökar.
Ny ordförande är Kristina Alexandersson.
Kommunalrådet, Markus Lundberg, informerade om vad som händer i kommunen och svarade på frågor från medlemmarna.
Majlis informerade om Smart Senior kortet. Det kan beställas på kansliet eller tas hem via play butiken.
Det blir en resa till Ostens hus i Burträsk den 14 maj. Det ingår buss förstås, lunch, fika, besök på kvarn och skofabrik, med guidning. Anmälan, som är bindande, till Majlis Vidman, telenr. 0702825368, senast den 1 maj. Kostnaden blir 220kr. pr. pers. som betalas vid avresa. Vi hoppas förstås på att MÅNGA anmäler sig och kommer med på denna dagsutflykt.
Styrelsen tackar för ännu ett år med gott samarbete.