Välkommen till vår lokalavdelning i SKPF Pensionärerna! Vi finns i Leksand och Rättviks kommuner. Har du fått meddelande om medlemsavgiften ? Du kan logga in på Mina sidor och betala där med valfri metod om du vill. En vanlig faktura på papper kommer med posten om du inte valt att betala på annat sätt.
Vill du få en meningsfull fritid?
Anmäl dig till en cirkel på ABF
ABF Leksand 070 - 398 00 15 Yvonne
ABF Rättvik 070 - 103 96 02
Kom gärna med eget förslag på cirkel så försöker vi ordna det !
Som medlem i SKPF har du rabatt på cirklar i Data t.ex.
Vill du dansa ?
Kom till Rättviksparken kl. 18 - 22 Entre 150 kr.
Dans följande fredagar; 21 mars, 25 april, 23 maj, 27 juni, 22 aug, 19 sept, 24 okt.
Vi arbetar för en bättre vardag för dig som är pensionär. Det gör vi genom aktiviteter, bra förmåner och att vara äldres röst i politiken. Ju fler vi är desto starkare blir vi.
SKPF Pensionärerna är ett av Sveriges största pensionärsförbund och öppet för alla, oavsett yrkesbakgrund. Vi är politiskt och religiöst oberoende.
Vi möts i Laknäs bystuga kl.14,00
Vi får besök av Anna Maria Axelsson från MSB Hon talar om krisberedskap och broschyren vi fått hem. Hela mötet blir skrivtolkat. Kom och prova på och få lära dig hur man beställer skriv tolkning. Fika,40 kr Lotteri Anmälan till Anne-Marie Andersson 070 - 370 08 61 Tala om ifall du behöver skjuts.
Gemensam utflykt med egna bilar kl. 11,00
Vi samlas vid Leksands Kulturhus kl. 11 för att göra en utflykt till Jobs tryckeri. Där får vi se hur man trycker färgmotiv på tyg. Sen far vi till Västanviks folkhögskola och äter lunch kl. 12,30 Vi blir visade runt i skolans lokaler. Kostnad för lunch och guidning 150,00 Sätt in på bg 591 - 2092 före 25 mars Anmälan till Birgitta Ekenstierna 070 - 547 - 98 92 före 25 mars.
Sundborn - Birgittagården - Torsångs Handelsträdgård
Vi åker från Rättviks station kl. 08,00 och tar upp folk i Leksand vid kulturhuset kl. 08,30. Så far vi till Carl Larsson gården i Sundborn. Där blir vi guidade runt. Sen åker vi till Girgittagården utanför Falun. Där äter vi lunch och får oss berättat om gården och verksamheten. Därefter fortsätter vi till Torsångs Handelsträdgård Här får vi också en berättelse om trädgården. Kanske vill man handla eller gå och njuta av det gröna. Hemma ca 17 tiden Kostnad för guidning och lunch och resa 550 kr för medlem och 650 kr för icke medlem. Anmäl dig till Beth Holzmann 070 - 398 23 31 före 24 april Betala in på bg 591 - 2092 före 30 april
| 24 maj 2024 | 22 maj gick resan till Älvdalen i strålande sol Läs mer här
| 24 maj 2024 | St Persgården Bemötande vid demens Läs mer här
| 24 maj 2024 | Vi hade en föreläsning om Bemötande vid Demens Läs mer här